سیاست

کدام امنیت؟ کدام توسعه؟

مجتبی نجفی

سعید لیلاز از اعضای حزب کارگزاران از آن دست ادمهایی است که به درستی نفسش از جای گرم می آید. او مدافع ساخت بمب اتم است. مغلطه فراوان میکند. معتقد است امنیت از لوله توپ و تفنگ می آید. بگذریم که اصولا نه غرب نه اسرائیل نه کشورهای عربی اجازه ساخت بمب اتم به ایران را نخواهند داد. اما چرا لیلاز از این ایده دفاع میکند؟ آیا به راستی امنیت ملی ما وابسته به سلاح است؟

قدرت نظامی تنها یک بخش از قدرت یک کشور است. آنچه که امنیت ملی را تامین میکند ایران همبسته و متکثر متکی به قدرت شهروندانش است. توسعه متوازن در سایه دموکراسی دست یافتنی است و کیان ایران را از خطرات راهبردی حفظ میکند. با قدرت مطلقه فعلی می توان آرزوی ایران عاری از فساد را داشت؟ خیر. چون قدرت مطلقه خود بزرگترین منبع فساد است. جایی که اختیارات تجمیع یابد و شهروند سرکوب شود فساد ساختاری میشود.

مهاجرانی وزیر سابق ارشاد و سیاسی ورشکسته در سقوط و انحطاط روزی گفته بود آقای خامنه ای هیچ لکّه فسادی ندارد. چقدر سطحی است که فساد را فقط اقتصادی تعبیر کنیم و چقدر سطحی است که گمان کنیم قدرت ملی تنها در سایه سلاح به دست می آید. هیهات از این همه سطحی نگری. قدرت ملی در سایه میدان دادن به جامعه مدنی برای اداره امور و نظارت بر قدرت به دست می آید. انسجام ملی در سایه پذیرش تکثر جامعه ایران رخ میدهد و در نتیجه انسجام ملی در دیکتاتوری امکان تحقق ندارد چرا که دیکتاتوری نمی تواند شهروند صاحب حق را شناسایی کند.
انسجام ملی به معنای ساکت سازی نیست به معنای یافتن راه حل مسائل عمومی در بحث های عمومی است.

حالا چرا لیلاز بالانشین که نه تورم خانمان برانداز تکانش میدهد و نه از غم بی آبی مردم غیزانیه خبر دارد اینچنین بی محابا از ایده ساخت بمب اتم دفاع میکند؟ لیلازها دنبال حاکمیت تام و تمام سپاه بر امور مملکت اند و این ایده از دولت مقتدر اما بی مردم می آید که متاسفانه در حزب کارگزاران طرفدار جدی دارد. پس من صحبتهای لیلاز را در راستای ارزیابی می دانم که گمان میکند توسعه بدون مردم ممکن است. مشکل دیکتاتوریها از جنس قدیم و فعلی همین است. اینها حتی معنای توسعه متوازن و پایدار را نمی دانند.

این توسعه جز در سایه تحقق ایده ایران مدنی و تقویت جمهوریت امکان پذیر نیست. هر جریانی هم خواست توسعه را صرفا به ساختن ساختمان ها و امنیت را صرفا به سلاح تقلیل دهد بدانید دنبال استیلا بر شما به عنوان شهروندان صاحب عقل و شعور است.

تاریخ ما نشان داده دیکتاتوری، کلان مسائل ایران را پاسخ نداده. امنیت ملی می خواهید به حاکمیت شهروندان بر وطنشان تن دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا