جامعه شناسیزنان

‍ چه کسی سانتیمانتال است؟

پرستو فرخی

زن_زندگی_آزادی

تصور کنید در دوران فئودالیسم، اربابان، جان بردگان را بگیرند، حالا عده ای معترض به قتل بردگان و در حمایت از رهایی آنان، رو به اربابان شعارشان این باشد: «وای به روزی که برده های شما دست ما بیفتد!!»

همینقدر آمیزه فریاد زنزندگیآزادی تان با شعارهای سکسیستی خنده دار و مضحک است !

می گویند اعتراض تان به فحش های جنسیتی، لابلای قیام ما سانتیمانتال است.

اما چرا باید این مطالبه کاملا منطقی، که میخواهیم زنان را در انقلاب برای آزادی تان، دوباره به زنجیر نکشید سانتیمانتال به نظر آید؟

برای اینکه در طول تاریخ «زن» بعنوان یک کالای تزیینی و نماد احساس، سانتیمانتالیزه شده.

زمانی که از قتل ناموسی میگوییم می گویند: «لابد دوسش داشته غیرتی شده پیش میاد»، زمانیکه از کودک همسری می گوییم می گویند: «کار عشق است». زمانی که از خشونت خانگی می گوییم، می گویند: «زن و شوهر دعوا کنند ابلهان باور کنند»، زمانی که از حجاب می گوییم می گویند: «شبیه گلی در صدف میشوید» زمانی که از کارخانگی و فرزندپروری می گوییم می گویند: «مهر مادری!»

نمونه های مشابه فراوان که نشان می دهد مطالبات زنان، سانتیمانتال نیست بلکه این نگاه مردسالارانه شما به زن است که زنان هرچه می گوید و می خواهد را سانتیمانتال می بینید. شبیه همان کلیشه زن به مثابه گل لطیف و ظریف، که گوشه خانه رها می شود و حتی اگر برگ هایش بر اثر بی آبی زرد و پژمرده شود، باز هم آن را با فانتزی‌های سانتیمانتال پاییزی تان توجیه خواهید کرد.

اما فرد سانتی‌مانتال کیست؟ او کسی ست که واقعیت را انکار می‌کند، و با توسل به احساسات و بدون تفکر، سعی در ساده سازی معضلات پیچیده دارد و شر را با نام طبیعت عواطف انسان عادی سازی کند.

حال چه کسی سانتیمانتال است؟ آنانکه میخواهند شعارهای ضد زن را در قالب احساس هیجانی اجتناب ناپذیر نرمالیزه کنند یا آنانکه در پی افشاگری از این احساس بیجای مردسالارانه در پی رهایی اصیل هستند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا