سیاستمقالات فیسبوکی

چرا آقای خامنه‌ای دوباره آقای جنتی را منصوب کرد؟

رضا علیجانی

ابتدا باید پرسید چرا خود آقای جنتی استعفا نمی‌دهد!؟ ظاهرا او شیفتگی به ثروت ندارد، ولی حبِّ مقام بالایی دارد و از هیچ صندلی‌ای جدا نمی‌شود از بس تارک دنیاست!
آقای جنتی هرجا بوده برکنار نشده تا خودش استعفا داده: سال 96 خودش از امامت نماز جمعه تهران استعفا داد. پارسال هم بعد از 41 سال از عضویت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استعفا داد.
او هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس خبرگان و عضو شورای انقلاب فرهنگی هم هست.
جنتی از ابتدای تشکیل شورای نگهبان در سال 59 یعنی 42 سال است عضو این شوراست و از سال 71 یعنی 30 سال است دبیر آن است و ظاهرا قصد استعفا و جدا شدن از صندلی را هم ندارد!
شورای نگهبان (و تیغ نظارت استصوابی)، بعد از اصل ولایت فقیه مهم‌ترین حربه علیه دموکراسی و نگهدارنده وضعیت کنونی ج.ا است. شورای نگهبان شکل دهنده هیئت حاکمه ج.ا است: ریاست جمهور، نمایندگان مجلس و اعضای مجلس خبرگان. جدا از ممانعت یا تسهیل تصویب مقرراتی که بالادستی‌ها ضروری می‌دانند.
جنتی کهنسال (که دیگر قدرت تکلم و تفکر چندانی ندارد)، مثل یک میکروفون دست بیت و سپاه است که در آن فوت می‌کنند و او صدا می‌دهد. مانند عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی که نخ‌شان دست کس دیگری است.
جنتی مجموعه خصایصی را همزمان دارد که مشابه‌اش کم است: سواد حوزوی، ذوب در ولایت، افراط گرایی سیاسیِ بیت‌پسند و قاطعیت و بُرش در شورای نگهبان (به علت سن، سابقه و روحیه کم تحمل و تهاجمی).
افراد زیادی باسوادتر از او در حوزه هستند اما ممکن است افراط گری سیاسی او را نداشته باشند و شخصیت حوزوی‌شان بر شخصیت سیاسی‌شان غلبه داشته باشد. و یا افرادی باشند که حتی با سوادتر از او باشند و شبیه او افراطی و بدهن هم باشند (مثل صادق آملی لاریجانی) ولی وفاداری او را نداشته باشند(در انتصاب رئیسی به ریاست جمهوری دیدیم که آملی حکمش را امضاء نکرد، در مجلس تحلیفش شرکت نکرد و بعد هم از عضویت شورای نگهبان استعفا داد). و یا بُرش شخصی او را نداشته باشند (درگیری محمد یزدی و صادق لاریجانی دو فقیه شورای نگهبان را همه به خاطر داریم).
او از کسانی است که بگویند کلاه بیاور، سر می‌آورد!
جنتی در هنگام جنبش سبز ادعا کرد اسنادی دستش رسیده است که آمریکا از طریق عربستان یک میلیارد دلار به سران فتنه داده و قول داده است که اگر نظام را منقرض کنند پنجاه میلیارد دلار دیگر هم می‌دهد!(تکرار طوطی‌وار ادعاهای اطلاعات سپاه). او هم‌چنین اولین نفری بود که گفت رهبران جنبش سبز (سران فتنه) باید حصر شوند و ارتباط‌‌شان با دیگران قطع شود.
انتصاب جنتی از سوی آقای خامنه‌ای یعنی دوباره مهر تایید زدن بر خط مشی‌های سابقِ(بیت و سپاه در شورای نگهبان) و در یک کلام: در باز برهمین پاشنه می‌چرخد؛ «انتخابات بی انتخابات!».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا