سیاست

نفت و آب در آینده ایدئولوژی ها را کم رنگ خواهد کرد

مجید مرادی رودپشتی

سفر بایدن به منطقه نشان داد زمانی که پای نیازهای اولیه مانند نفت در میان باشد کوبیدن بر طبل نفرت ها و دشمن تراشی ها و برافراشتن شعارهای ایدئولوژیک به جای مانده از دوران جنگ سرد چقدر بیهوده است.

اروپا از اکنون به فکر تامین انرژی زمستان آینده است و دیگر گوشش چندان بدهکار ادعاهای تکراری آمریکا علیه ایران نیست.
ایران هم باید حربه ای را که آمریکا از او ساخته و با ترساندن همسایگان ایران از آن قراردادهای فروش اسلحه اش را به پیش برده است بی اعتبار کند.

در آینده آب هم تمام کشورهای منطقه را کنار هم خواهد نشاند. قدرت های منطقه ای هم در مقابل کمبود آب که بیش از هر دشمنی تهدیدشان می کند فرصت نزاع های سیاسی ایدئولوژیک را کمتر خواهند یافت.

جنگ طبیعت با انسان کاری خواهد کرد که انسان ها کمتر به سمت جنگ بایکدیگر بروند. جنگ محصول تضاد سیرها و سیراب ها با یکدیگر است. گرسنگان و تشنگان باید با دشمنانی دیگر بجنگند که زبان نمی فهمند.

اکنون پای نفت در میان است و چون نفت ایران می تواند هرچند باری اندک از دوش بازار بردارد لحن بایدن هم نرم شده است. او در عربستان برخلاف عادت از هجوم لفظی به ایران پرهیز کرد و نشان داد نیازهای حیاتی خود را بر ایدئولوژی تحمیل می کنند.

امیدواریم با بازگشت آمریکا به برجام از حجم نفرت های متقابل بیش از این کاسته شود و همکاری برای غلبه بر چالش های محیط زیستی میان کشورهای منطقه غلبه یابد و قدرت های جهانی هم در این مسیر به یاری خاورمیانه آشوب‌زده بیایند و تنها در زمان نیاز خود دست گدایی به سویش دراز نکنند.

اکنون که عربستان اعلام کرده دست هایش را برای مصافحه با ایران دراز کرده است ایران باید این فرصت را برای عادی سازی روابط مغتنم بشمرد و گام های خوبی البته در یک سال گذشته برداشته شده که هنوز نتیجه نهایی نداده است. نزاع های سیاسی و ایدیولوژیک را باید به نفع مصالح ملت ها به یک سو نهاد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا