سیاست

قدرتمند كردن مردم از طريق قدرتمند كردن نهاد های صنفی مدنی و سياسی در مقابل قدرت استبدادی حكومت راه اساسی است

نرگس محمدی

جناب آقای جاويد رحمان، گزارشگر ويژه محترم حقوق بشر سازمان ملل

رهبران كانون صنفی معلمان و ده‌ها فعال معلم مدنی، بيش از ٧٥ روز است كه در سلول‌ انفرادی بندهای امنيتی وزرات اطلاعات تحت فشار هستند. اين در حالي است كه فعالان كارگری نيز هم‌زمان در سلول‌های انفرادی نگهداری مي‌شوند و معنای ديگر آن سركوب آشكار دو نهاد صنفي تاثيرگذار در عرصه معلمان و كارگران است.

اينجانب، به عنوان فعال حقوق بشر و مدنی، طی سه دهه فعاليت در عرصه مدنی را ادامه داده و به موجب آن تا كنون با ١٢ بار بازداشت، به بيش از ٣٠ سال محكوميت قطعی زندان و ١٥٤ ضربه شلاق محكوم شده‌ام، نگرانی خود را از وخامت وضع حقوق بشر در سه محور خدمت شما اعلام كرده و خواهان توجه و رسيدگی ويژه و به كارگيری اقدامی موثر از سوی شما هستم.

١- نگه داری متهمان در سلول انفرادی و بي‌خبری و قطع تماس آنها، مصداق كامل بارز شكنجه سفيد است كه قوه قضاييه و نهاد‌هاي امنيتی عليه فعالان مدنی اعمال ميگردد.

٢- پيگيری وضعيت افراد بازداشتی و اعدامی و زندانی و تلاش برای تحقق حقوق فردی از جمله دغدغه‌های فعالان و نهادهای حقوق‌بشری در جهان است. اما روی ديگر سكه زندان و شكنجه فعالان عرصه مدنی، سركوب و از ريشه كندن نهادهای مستقل مدنی و قدرتمند در ايران است.

هدف جنبش های اعتراضی و مبارزات مدنی مستمر و مستقل ما، گذار از نظام استبداد دینی است و براي گذار دموكراتيك نيازمند قدرت‌يابي مردم از طريق قدرت تشكل و سازمان‌يابی و تحقق واقعی جامعه مدنی هستيم.

سركوب نهاد های مدنی مستقل مردمی به منظور انهدام جامعه مدنی و در نتيجه به تاخير انداختن و يا غير ممكن كردن دستيابی مردم به دموكراسي و حقوق بشر يكی از اهداف استراتژيك جمهوری اسلامی است كه نتيجه مستقيم و ….آن نقض مستمر حقوق انسان ها بزرگتر و راهبردی تر از آن تداوم فاجعه تاريخی و بشری يعنی تداوم استبداد دينی در ايران است گو اين كه آزادی و رهايی ما زندانيان، مورد نظر و انتظارما است اما واقعيت اين است كه ما اين آزادی را برای تداوم و توسعه بخشيدن به نهاد های مدنی مان ميخواهيم، چرا كه بر اين باوريم قدرتمند كردن مردم از طريق قدرتمند كردن نهاد های صنفی مدنی و سياسی در مقابل قدرت استبدادی حكومت راه اساسی است لذا از شما تقاضا دارم با تحت فشار دادن جدی حكومت جمهوری اسلامی، مانع سركوب و ريشه كنی نهاد های مدنی مستقل مردم ايران شويد و از طريق مكانيسم های بين المللی و حمايتی از اين نهاد ها و فعالان و مبارزان اين عرصه، ما را در دستيابی به دستاورد های تاريخی مان يعنی تحقق دموكراسی ياری دهيد.

١٤٠١/٠٤/١٤

کانون مدافعان حقوق بشر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا