سیاستمقالات فیسبوکی

دیکتاتوری خود ویرانگر است

مجتبی نجفی

نه حسین ابن علی نه هیچ قدرت دیگری توانایی محافظت از حاکمیتی که به مردم پشت کند را ندارد. مشابه همین مدّاحی ها به مراتب بدتر هم برای جمهوری اسلامی در حال انجام است. هر حکومتی برای بقای خود نیاز به دو اصل دارد. یکی مردم در معنای متکثّر آن را نادیده نگیرد و دیگری متناسب با زمان خود را به روز کند. هر حکومتی اگر بخواهد در برابر موج تغییرات مقاومت کند حکم سرنگونی خود را امضا کرده است. انعطاف ناپذیری حکومتها در برابر موج تغییر میتواند مسیر تغییرات را تخریبگر کند. اگر شاهنشاه به انتقاد مخالفان مشروطه خواهش و حتی نزدیکان و کارشناسان نظام سیاسی اش گوش می داد موج تغییر به شکل انقلاب رخ نمی داد. اگر جمهوری اسلامی بخواهد به سیاست انباشت تحقیر و نادیده گرفتن مردم ادامه دهد و مداحان مجیزگو را بر صدر نشاند موج تغییرات از جنس اصلاحی نخواهد بود.

دموکراسیها برای بقای خود به تغییر تن می دهند بر عکس دیکتاتوریها که تنها در لحظات آخر است که صدای تغییر را میشنوند.

حالا اگر شاهی یا حاکمی در برابر تغییرات مقاومت کند و سیاست انسداد فضای سیاسی را پیش ببرد تقصیر مردم است؟ به گمان من نه. مقصر اول حکومتی است که گوشهای خود را ببندد و بگوید همین است و بس.

برای همین دیکتاتوری بدترین پاسخ به سوال کلان تاریخ معاصر ماست. فرجام دیکتاتوری میتواند تکرار دیکتاتوری به شکل بدتر باشد. آنچه که بعد از انقلاب پنجاه و هفت دیدیم.

در دموکراسی بساط این مداحیها از حاکم و دست به سینه ایستادنها برچیده میشود. حاکم وکیل مردم است نه ارباب رعیت و شهروند شریک در اداره امورکشور است نه گوسفند چوپان.

امروز از شاهنشاه می پرسم آیا امام حسین توانست حاکمیتش را در سایه مداحی هایی از اینگونه حفظ کند؟ آیا اگر به جای شاه مطلقه شاه مشروطه می شدید انقلاب پنجاه و هفتی در کار بود؟

همین پرسشها را روزی شاید شهروندی دیگر از رهبر جمهوری اسلامی بپرسد. آنچه مسلّم و تغییرناپذیر است این است دیکتاتوری، قوه خود تخریبی دارد. آنقدر حاکم را بزرگ و شهروند را خوار میکند که دیگر همدیگر را نه می شنوند و نه می بینند.

امروز رهبر جمهوری اسلامی به جای بازگشت به مردم، مداحان رجز خوان و سرداران را ارج مینهد. وای از تکرار تاریخ و هزینه های سنگینش بر ایران.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا