جامعه شناسی

در نقد غرب ستیزان غرب پرست

مجتبی نجفی

مساله پسر انسیه خزعلی که چند دهه است تصویر شیطانی از غرب ارائه داده پیچیده است. مهاجرت حق هر انسانی است اما انتظار دارید مردم از مسئولانی که با غرب ستیزی عامل بدبختی کشور شده اما کرور کرور فرزندانشان عاشق غرب هستند خشمگین نشوند؟

چند وقت پیش دختر رامین معاون احمدی نژاد، وقتی عکسهای زندگی خصوصی اش لو رفت سینه سپر کرد که من علیه گفتمان پدرم شورش کرده ام. این حرف برای مایی که از آغاز جوانی قربانی گفتمان پدر او شده و به خاطر انتقاد از این گفتمان انواع و اقسام محرومیت های سیاسی و اقتصادی را کشیده ایم بسی سنگین بود. نوشتم چرا در برابر گفتمان سیاسی پدرت شورش نکردی؟ چون نگران بودی مبادا موقعیت خانوادگی تان به خطر افتد. وقتی سهراب و ندا و دهها جوان را به خاک و خون کشیدند شورشی نبودی اما وقتی به برکات استفاد از زندگی غربی میرسد شورشی می شوی؟ حالا عده ای هم میگویند فرزند انسیه خزعلی رانتی نبرده و متخصص بوده و از این حرفها…فرض کنیم قبول.

اول اینکه امثال فرزندان این مسئولان از مردم عادی دو به هیچ جلو هستند. از ما که در مناطق حاشیه ای به دنیا آمدیم چهارهیچ جلو هستند و از محرومان و کسانی که علیه همین دستگاه سیاسی انسیه خزعلی و امثالهم زبان به انتقاد گشودند و سهمشان زندان و آوارگی شد و استقلاشان را از نهاد قدرت داخلی و خارجی حفظ کردند شیش به هیچ جلو هستند.

حالا من این را در شرایطی میگویم که بپذیریم فرزند انسیه خزعلی، بدون رانت بزرگ شده و در خارج کار کرده. هزاران نخبه بالقوه به خاطر گفتمان سیاسی غلط شما حتی فرصت نداشتند وارد ریل رقابت شوند. هزاران نفر در همان بدو زندگی حذف شده به دنیا آمدند، حتی امکان زیست عادی هم نداشتند چه برسد به اینکه نخبه شدنشان را در بوته آزمایش بگذارند.

شاید یکی بگوید خب تقصیر فرزند انسیه چیست؟ پاسخ میدهم بسیاری از آقازادگان به زندگی شخصی شان میرسد میگویند گناه ما چیست که در فلان خانواده به دنیا امده ایم؟ زیست دلخواه حق ماست. اما وقتی مساله خیر عمومی به میان می آید حاضر نیستند موقعیت بابا و مامان را به خطر اندازند و در برابر حکمرانی ایران ویرانگر حاکمان سکوت میکنند.

حالا بگذریم که بسیاری از این موجودات از لحاظ زندگی به سبک غربی، من و امثال من را در جیب میگذارند و روح بنیانگذاران انقلاب را شاد کرده اند. از اینها مواردی هم است اسم مخفی زیست میکنند. احتمالا رانت و پشتیبانی دارند. اما زندگی به سبک تیپ مستقل در غرب بسیار دشوار است. باید رنج زیادی بکشی.

خلاصه این آقازاده های ساکت و”آسه برو آسه بیا” از مواهب زندگی در غرب نهایت استفاده را میکنند اما تنها اقلیتی از آنها حاضرند از گفتمان دولت رانتیر حامی پروی که از ابتدا عده زیادی را صاحب امکانات و عده زیادی را فاقد امکانات میکند علنی انتقاد کنند. دهه ها مردم را با یک گفتمان عقب مانده غرب ستیز، فقیر کرده اند اما غرب جولانگاه فرزندانشان شده،اکثریت آنها صاحب امتیاز هایی بوده اند که دیگران نبوده اند. انقلاب در سبک زندگی شخصی و سکوت در برابر سیستم تبعیض اسمش شورش نیست، فرصت طلبی است.

حالا من فرض را گرفته ام که فرزند انسیه را به واقع سالم و به قول عده ای نخبه در نظر بگیرم. بگذریم از سیل بورسیه های بی حساب و کتاب حمایت ها و امتیازهای ویژه در اینجا. بانک های پر از حساب بابا و مامان و تلاش مذبوحانه بسیاری از اینها برای ثابت کردن جای پایشان در ایران. خشم مردم به ریاکاری مسئولان به ظاهر غرب ستیز غرب پرست، حق طبیعی آنهاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا