سیاست

در نفی دیکتاتوری، در دفاع از ایران همبسته و متکثر

مجتبی نجفی

etehad_baraye_iran

زاهدان، بلوچستان جان ایران است؛ نقطه نقطه خاک ایران برای ایرانیان ست. ایران مشاع است؛ شادی اش مشاع، دردش مشاع ، رنجش مشاع است؛ همچنانکه مهسای کرد، از آن ایران بود و رنج او رنج همه ایرانیان. ایران ملک شخصی دیکتاتور نیست، برای همه ایرانیان است.

ملت متحد و متکثر یعنی متفاوت های همبسته. در گوناگونیمان با هم هستیم حتی اگر دیکتاتوری نخواهد. دیکتاتوری تروریست ها را دوست دارد چون به این بهانه میخواهد ما همبسته نباشیم در حالی که شکست دیکتاتوری در اتحاد ماست. ما با هم باید دیکتاتوری را شکست دهیم و با هم ایران را از پسِ آوارهای دیکتاتوری بسازیم. دیکتاتوری علیه توسعه است؛ توسعه فقط شهر ساختن و پل ساختن نیست شناسایی شهروند هم است؛ در دیکتاتوری ما رشد نمیکنیم؛ به جای همزیستی، واگرایی داریم؛ به جای حاکمیت شهروندان، حاکمیت فرقه گرایان داریم.

دیکتاتوری ایران را گروگان تامین امنیت گرفته اما خود دیکتاتوری بزرگترین ناامنی است؛ مولد خشونت است؛ توزیع کننده نابرابری است و به جای همگرایی، واگرایی میکند.

علیه دیکتاتوری هستیم چون ایران متحد و متکثر را میخواهیم. ایران متحد و متکثر در مبارزه علیه دیکتاتوری خلق میشود؛ چون به جان و زبان اعلام کرده ایم میخواهیم با تنوع زیبای ایرانیان در ایران همزیستی کنیم. بی حجاب در کنار با حجاب،مذهبی در کنار لائیک، کرد در کنار ترک، …ما دشمنی با هم نداریم اما از خدای دیکتاتور است ما به جان هم بیفتیم تا تحقق پابلیک، همبسته های متکثر، سرابی بیش نشود؛ اما به جان و زبان اعلام کرده ایم از ” زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران”” از کردستان تا تهران خونین تمام ایران”.

میهن فقط خاک و آب و مرز نیست؛ میهن یعنی بلوچ، کرد، ترک، لر، فارس، ترکمن، گیلکی و مازنی، عرب، …میهن یعنی ایران برای همه ایرانیان و همه برای ایران. دیکتاتوری دشمن قسم خورده ماست؛ چون نمیخواهد شخصیت شهروندی مان رشد کند؛ هزینه شکست دیکتاتوری سنگین است: زندان، قتل، جدایی، قربانیان خاموش، فروپاشی خانواده ها، ….

اما به شکستش می ارزد. برای نسل های بعد؛برای مهساهای آینده، برای بلوچ هایی که دیگر بر خاک نیفتند؛ برای کولبری که دیگر تیر نخورد، برای نیکا و ساریناهایی که جسمشان زیر باتوم های سنگین دیکتاتور له نشود؛ برای خاکی که میخواهند نابودش کنند، برای خشکی سرزمینی که نباید باشد؛ برای اینکه دختر ایلامی به خاطر لباس های کهنه خودکشی نکند؛ برای اینکه جمع های مساله حل کن جماعت محور را نابود نکنند، برای اینکه وطن ایرانی را سلب نکنند؛ برای غریبی نکردن در وطن؛برای اینکه این وطن دوباره وطن شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا