حقوق بشرسیاست

حزب اتحاد ملت: بساط گشت ارشاد باید جمع شود

اتحاد_ملت_ایران_اسلامی

حزب اتحاد ملت در پی بروز فاجعه دلخراش برای مهسا امینی، در بیانیه‌ای خواستار جمع شدن بساط گشت ارشاد، تجدیدنظر در قانون حجاب اجباری و محاکمه آمران و عاملان این فاجعه شد.

به گزارش امتداد متن بیانیه‌ حزب اتحاد ملت ایران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

گشت ارشاد فاجعه‌ دلخراش دیگری آفرید و این بار به جان دختر مظلومی افتاد که زندگی عادی او مانند میلیونها زن دیگر از دید آنها، جرم محسوب می‌شود.

امروز نه فقط خانواده رنجدیده مهسا امینی که بسیاری از مردم ایران نسبت به سرنوشت دختر بی‌گناهی خشمگین و آزرده هستند که اسیر تندخویی و تعدی ظالمانه‌ای شد که بارها غیر اخلاقی، غیر دینی و غیر انسانی بودن آن مورد هشدار دلسوزان فراوانی قرار گرفته و وجدان عمومی جامعه را به شدت آزرده است.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با محکوم کردن برخورد صورت گرفته با دختر عزیز و مظلوم وطن، خانم مهسا امینی و همه زنان و دخترانی که به دلیل نوع پوشش خود، متهم به بی‌اخلاقی و بی‌عفتی و قانون‌شکنی می‌شوند و با اعلام این که گوش جامعه از توجیهات بی‌فایده مسوولان و نهادهای ذیربط در چنین شرایط بحرانی پر است، موارد زیر خواستار را می‌شود:

۱. هرگونه دخالت بی‌مورد نیروهای امنیتی و انتظامی در امور مربوط به خانواده خانم امینی منع گردد و در این شرایط سخت، بر رنج آنها افزوده نشود.

۲. همه آمران و عاملان این رفتار فجیع عزل و در دادگاهی علنی و شفاف و خارج از نوبت، با حضور خبرنگاران محاکمه شوند.

۳. در قانون حجاب اجباری تجدیدنظر شود و به حق انتخاب پوشش و اساسا به این که مردم ایران با سابقه غنی فرهنگی و دینی خود و بر اساس ارزش‌هایی که به آن باور دارند، بهتر می‌دانند که چه بپوشند و چه نپوشند احترام گذاشته شود.

۴. چهارم؛ بساط پلیس غیر اخلاقی و تنش‌آفرین گشت ارشاد یا هر عنوان بی‌مسمای دیگری جمع شود و مدعیان انقلابی‌گری بدانند که اصل اول انقلاب اسلامی، کرامت انسان‌ها و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بود و نه سلطه‌گری دیگرانی بر مردم که عین تجدید نظامات طاغوت است.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، آنچه بر زنان و دختران این سرزمین می‌گذرد را خلاف مروت و اصول انسانی و آموزه‌های دینی و اخلاقی می‌داند و سکوت در این باره را ننگ انسانی و مسلمانی خود می‌داند. آنچه در فهم رحمانی از اسلام و آزادگی در مکتب امام حسین (ع) آموخته‌ایم، اجازه سکوت در برابر چنین جور و جفاهایی را نمی‌دهد و آینده ایران را نیز با تداوم چنین رویکردهایی بسیار خطرناک می‌دانیم.

به همین جهت آنچه به طور سازمان یافته و مستمر در نقض حقوق مختلف مردم صورت می‌گیرد را نه اسلامی، نه اخلاقی و نه قانونی و نه انسانی می‌دانیم و به جد معتقدیم که آقایان از مسیر عهد شده در انقلاب و قانون اساسی و از حدود خود خارج شده‌اند و ادامه این روند مخرب سرزنش و خشم مردمی را به دنبال دارد که جز به نجابت و رواداری عمل نکرده‌اند و متاسفانه پاسخ مناسبی نگرفته‌اند.

از مردم شریف و صبور و غیرتمند ایران هم می‌خواهیم که با تکیه بر تجارب تاریخی و سرمایه‌های غنی خود و با تکیه بر توان مدنی و ظرفیت‌های قانونی موجود و اشتراکات اجتماعی اقشار مختلف، حضور خشونت پرهیز در عرصه‌های عمومی برای صیانت از حقوق خود را تقویت کند و لحظه‌ای در این راه و در امر نظارت و تعدیل رفتار قدرت، خستگی و ناامیدی به خود راه ندهد.

در این مسیر طولانی و سخت، در کنار همدیگر می‌مانیم.

۲۵ شهریور ۱۴۰۱
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

منبع: ایران امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا