مقالات فیسبوکی

تجزیه طلبها از مشهد می آیند

مجتبی نجفی

تجزیه طلبهای واقعی از مشهدند. تجزیه طلبی که تنها مطالبه جدایی خاک از وطن نیست؛ جدایی مردم از مردم هم است. نابخردان ایران ستیز در مشهد میخواهند بین محجبه و بی حجاب یا به قول خودشان بدحجاب برای استفاده از مترو تبعیض قائل شوند همچنانکه به صورت زنان این سرزمین برای تماشای یک بازی فوتبال گاز اشک آور زدند. زمانی که ایالت خودمختار خراسان در زمان دولت روحانی دستور به توقف کنسرتها داد نوشتم تجربه اصلاحات نشان داد یک قدم عقب نشینی در برابر راست افراطی به معنای ده قدم عقب نشینی است چرا که راست افراطی در ایران حدِیَقف ندارد. یک امتیاز بدهی ده امتیاز دیگر میخواهد؛افسار گسیخته و سرکش، هژمونی طلب و ضد تکثّر است. به مردم در معنای متکثرش باور ندارد برای همین دیگرستیز است.مقابله با راست افراطی فقط زبان گفتگو نمیخواهد زبان مقاومت هم میخواهد. در دوران اصلاحات فتح سنگر به سنگر شد عقب نشینی سنگر به سنگر و دولت روحانی بدون درس گیری از تجربه اصلاحات همان کرد که نبایستی میکرد: میدان دادن به ایالت خودمختار خراسان. جایی که علم الهدی و باندش خدایی میکنند و دامادش سکاندار دولتی شده که محصول انسداد سیاسی در کشور است. رهبر اهل مشهد جمهوری اسلامی هم که خود سردمدار تجزیه طلبی است. جوان مومن انقلابی را در برابر دیگر تیپ جوانها بسیج میکند و در سیاست تجزیه طلبانه ” مردم علیه مردم” پیشروترین است‌.

امروز خطر تجزیه طلبی بیشتر از هر جای دیگر از مشهد و بیت رهبری است جایی که توپخانه تفرقه، دودستگی و افشاندن بذر کین و نفرت به صورت مداوم کار میکند. مححبه علیه بی حجاب، متاهل علیه مجرد، صاحبخانه علیه مستاجر، شیعه علیه سنی، دیندار علیه بی دین و دین ستیز علیه دیندار.

اینجاست گفتمان وطن ” متحد و متکثر” پادزهر تجزیه طلبی در بطن قدرت است. حاکمیت از تقابل مردم با مردم استقبال میکند تا با سیاست سرکوب و تبعیض اقلیتی زورگو علیه اکثریت تحت ستم خود را در مقام تامین کننده امنیت و ثبات نمایش دهد. مقابله با تجزیه طلبی حاکمیت پیش از هر چیز نیازمند پرورش و ارتقای گفتمان وطن ” متحد و متکثر” است جایی که بین دیندار- بی دین با حجاب – بی حجاب شیعه -سنی مسلمان – لائیک تضادی نباشد. حاکمیت از بسط ایده ” ایران متحد و متکثر” هراس دارد چون جنبش زاست، زاینده حرکتهای جمعی و ضد هژمونی طلبی است. ” ایران متحد و متکثر” در بطن قدرت دشمن دارد و در خارج مرزها طرفدار اندکی بین رسانه ها دارد. این وظیفه شهروندان ملی دموکرات قائلان به ایران وطن همه ایرانیان است که نگذارند در اوج نفرت افکنی حاکمیت خرد ستیز ” واگرایی” رخ دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا