مقالات فیسبوکی

بحران جانشینی

احمد پورمندی

بحران جانشینی و انتقال قدرت به مجتبی خامنه ای مهم ترین بحران جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است. موسوی با علم و اطلاع نسبت به این مساله و نزدیکی مرگ خامنه ای، وارد صحنه شده است تا این آخرین بازی او را به شکست بکشاند.

  • گرچه تلاش موسوی در متن اخیرش متوجه حمله به سیاست منطقه ای خامنه ای و کشتن فرزندان مردم به فرمان او و به دست قمه کشان سرپاس حسین همدانی، هم هست و گوشه چشمی به بسیج همه ناراضیان دارد، اما تمرکز او بر بسیج ناراضیان و معترضان درون و پیرامون حکومت است تا جبهه ای در مقابل سلطنت فقیه-شاهی شکل بگیرد. با شکست خامنه ای در این دسیسه، ج.ا. وارد بحران فیصله بخشی خواهد شد و افقی برای گذار به دموکراسی به روی کشور گشوده می شود. موسوی ظاهرا به آن روز ها هم نظر دارد.
  • پروفیل موسوی ، پروفیل صبر و استقامت، پروفیل تعهد به حق انتخاب مردم و پروفیل پاکدستی مالی و اخلاقی، ایستادگی و وفاداریست. او با این پروفیل، هنوز هم بیشتر از هر شخصیت دیگری توان بسیج اجتماعی دارد.
  • تلاش موسوی شایسته حمایت بدون لکنت زبان دموکرات های کشور است و پهن کردن رخت چرک ها و گذاشتن وزنه های سنگین در کفه مقابل او، یا از سر جهل سیاسی و یا ناشی از غرض ورزی است.
  • پایه اسیر کشی در فروردین ۱۳۵۴ در تپه های اوین به فرمان محمد رضا شاه و کارگردانی پرویز ثابتی گذاشته شد. بذری که شاه با ترور جزنی و یارانش در تپه های اوین کاشت به صورت میوه درخت سمی اسیر کشی ۱۳۶۷ و قتل عام بیش از ۴ هزار اسیر، ثمر داد.
    -اسیر کشی داغ ننگی است پاک نشدنی و دفاع از اسیر کشی چه بوسیله روح الله حسینان و چه در واشنگتن و لس آنجلس، مایه شرم مدافعان افراطی سلطنت در مقابل باورمندان به حقوق بشر است. دفاع از اسیرکشی ۵۴ ، به دفاع از اسیر کشی ۶۷ و تدارک اسیر کشی های بعدی منجر خواهد شد.
  • برجام گروگان دوگانگی در بیت خامنه ایست. خامنه ای از سویی به پول نفت و گاز احتیاج دارد و نمی خواهد فرصت طلایی ناشی از جنگ اوکراین را بسوزاند و از سوی دیگر ترس از اینکه عقب نشینی در پروژه اتمی، به عقب نشینی در بقیه حوزه ها منجر شود، او را فلج کرده است. دولت پوتین با کشاندن پای خامنه ای به جنگ اوکراین ، شانس کوتاه آمدن او در پروژه اتمی و تفاهم با غرب را باز هم کاهش داده است و ج.ا. را عملا به ضمیمه سیاست های منطقه ای و جهانی خود بدل کرده اند. روسیه نمی خواهد نفت و گاز ایران، حلقه محاصره روسیه بدور اروپا را بشکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا