محیط زیست

با خشک شدن ۹۸ درصدی تالاب گاوخونی، امکان مبدل شدن آن به کانون گرد و غبار وجود دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه ۹۸ درصد تالاب گاوخونی خشک شده، مبدل شدن این تالاب به کانون گرد و غبار، را ممکن دانست.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به خشکی ۹۸ درصدی تالاب گاوخونی، و درنتیجه امکان مبدل شدن این تالاب به کانون گرد و غبار، اظهار داشت: « برای اینکه این اتفاق نیفتد، مقرر شد محیط زیست کشور، نسبت به اجرای طرح احیای گاوخونی اقدام، و با همکاری وزارت نیرو، تامین حق آبه‌ها را پیگیری کند…از سازمان منابع طبیعی کشور، درخواست اعتباراتی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و بیابان زدایی شده، تا بتوانیم در این راستا فعالیت‌هایی انجام بدهیم.»

تالاب بین‌المللی گاوخونی، که از مشهورترین تالاب‌های ایران است، در فلات مرکزی کشور، در استان‌های اصفهان و یزد واقع شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، با بیان اینکه کانون‌های گرد و غبار در استان، به علت خشکسالی، تغییرات اقلیمی و عدم کشت در بسیاری از زمین‌های زراعی به وجود آمده است، گفت: «از ابتدای سال جاری تاکنون دو ماه روزهای ناسالم ناشی از گرد و غبار گزارش شده است.»

با تخصیص بی‌رویه آب به صنایع و باغها، آب ورودی این تالاب مدتهاست به صفر رسیده و عملاً این تالاب نابود شده‌است. این در حالی است که کشور ایران، عضو کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که بر اثر آن، تالابها خشک شوند.

منصور شیشه‌فروش، با بیان اینکه ٣‬٣‬ درصد از مساحت استان اصفهان کویری و بیابانی است، گفت: «در مناطق کویری، وقتی گیاهی کشت نشود، سیلاب‌ها رسوباتی به این مناطق می‌آورند و وزش باد هم این رسوبات را به صورت گرد و غبار پخش می‌کند… کانون‌های گرد و غبار داخلی (استان)، ناشی از خشکسالی و کمبود آب و مساحت بیابانی استان است.»

وی همچنین مرزهای مشترک با استانهای قم، سمنان، یزد و خراسان جنوبی را نیز مسبب گرد و غبار استان اصفهان دانسته و تصریح کرد که کانون‌های گرد و غبار خارج از کشور مربوط به عربستان نیز، ایران را تحت تاثیر قرار داده اند.

شیشه فروش سال گذشته نیز با اعلام کاهش ۱۲ هزار هکتاری وسعت دائمی تالاب گاوخونی، تاکید کرده بود که «خشک شدن تالاب گاوخونی به معنای ایجاد کانون بزرگ گرد و غبار در کشور و نابودی پنج استان از جمله اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قم، سمنان، یزد بوده و حتی طبق نظر کارشناسان گفته شده تا تهران نیز ممکن است برسد.»

این تالاب حیاتی، منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را پوشانده و منابع زیستی غنی ای دارد. این باتلاق همچنین پناهگاهی برای پرنده‌های مهاجر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا